Izolácia z EPS polystyrénu alebo XPS polystyrénu?

Polystyrén EPS a XPS polystyrén sa používajú na rôzne účely a stretneme sa s ním v každodennom živote, napríklad sa používa na balenie alebo samozrejme v stavebníctve. V stavebníctve sú oba známe ako dobré izolačné materiály, pretože majú jedinečné vlastnosti. Pre nás obyčajný polystyrén sa správne nazýva expandovaný polystyrén EPS a extrudovaný polystyrén XPS.

Pre portál DaiBau sme poskytli odborný príspevok, kde sa môžete dočíťať:

1. Izolácia s polystyrénom EPS alebo izolácia s polystyrénom XPS – výroba
2. Podobnosti a rozdiely v používaní
3. Vlastnosti EPS a XPS
4. Cena polystyrén EPS vs. cena polystyrén XPS

viac na sa dozviete tu.

Zámočnícka dielňa

Aby sme boli k svojim zákazníkom čo najbližšie a v čo najväčšej miere mohli vyjsť v ústrety ich požiadavkám, zriadili sme vlastnú zámočnícku dielňu. V nej si pod drobnohľadom v prípade potreby môžete overiť kvalitu konštrukcií, ešte počas procesu výroby.IMG_1994 IMG_1993

Nové priestory

IMG_1988 IMG_1986

Tešíme sa na Vašu návštevu v nových priestoroch. Rekonštrukčné práce budú onedlho hotové.

Rosný bod

Jeden z dôvodov,prečo zatepliť je posunutie rosného bodu. Obyčajne býva rosný bod v nezateplenej stene zhruba v strede múru. Rosný bod je bod,kedy je vzduch maximálne nasýtený vodnými parami a ak sa ešte trochu ochladí, dochádza ku kondenzácii. Cez obvodové múry síce dochádza k výmene len 2% vzduchu, ale je to dlhodobo. Múr vlhne a je studený. Pokiaľ sa vo vnútri nevymieňa neustále vzduch napr. v rohoch miestností alebo za skriňami,dochádza k vzniku plesní. Aby sa voda kondenzovala na stene a mohla sa na nej uchytiť pleseň, musí mať 17°C a menej. Posunom rosného bodu až do izolantu zároveň cez zimu nepremŕzajú obvodové steny, sú chránené izolantom a to výrazne predlžuje životnosť budovy.

Ako to začalo

V polovici 20.storočia bolo nutné stavať nové domy, ktoré vyriešia problém v mestách s nedostatkom bytov pre ľudí, ktorí sa do miest chceli prisťahovať. Riešením boli panelové bytové domy, ktoré vo všetkých mestách začali rásť ako huby po daždi. Problém by bol vyriešený, keby boli robené precízne, boli prísnejšie technologické normy, nepoužívali sa materiály na takých miestach kde nemajú čo robiť a len málokto mal tom nejakú predstavu, čo to bude robiť časom. Tepelné mosty, zvukové izolácie a podobne sa takmer vôbec neriešili. Teraz žije v bytových domoch asi polovina obyvateľov Slovenska. Panelové bytové domy už majú už niekoľko desiatok rokov a nutne potrebujú ďalší zásah do obnovy, či už vymenením výťahov, rozvodov, izolácie strechy, výmenou okien, zateplením obvodového plášťa a podobne. Otvorene sa o tom na Slovensku hovorí a rieši od 90tych rokov. Vonkajší plášť je popukaný vplyvom počasia a miestami je odhalená až armatúra. Keď prehrdzavie kvôli poveternostným podmienkam, neraz sa stáva,že vznikne puklina až dovnútra miestnosti. Zateplenie plášťa domu rieši až deväť z dvanástich systémových porúch. Dnes sú systémy, postupy, materiály a technológie úplne iné, než keď sa panelové bytové domy stavali. Ale už stoja a jednoducho ich zbúrať a postaviť nové kvalitné na naše pomery nie je z nedostatku financií možné. Preto sa o ne musíme starať.